Laattajan Pirtti on hyvin varusteltu ja tyylikäs hirsimökki Ylä-Kainuun vaaramaisemissa, Hyrynsalmi-Puolanka-Suomussalmi -alueen keskiössä. Ukkohallaan on 10 min ajomatka
* Suofutis 2024; tilaa riittää koko joukkueelle, kun piha-aitat otetaan käyttöön, osa nukkuu tällöin patjoilla lattialla
* uutta; Lato, hieno juhlatila vuokrattavissa pienryhmille, mökkivarausten yhteydessä.
Tyylikäs ja viihtyisä Pirtti on remontoitu ja keittiö sekä wc (suihkulla) ovat uusittuja vuonna 2022. Makuuhuoneita pirttissä on 2 kpl, petipaikkoja on kuudelle. Lisäksi sovittaessa käytössä on kaksi aittaa, joissa on sänkyjä ja patjoja.
Pirtin toisessa makuuhuoneessa on 2h parisänky ja toisessa makuuhuoneessa on 2h parisänky, 1h sänky sekä lapselle soveltuva, lyhyempi sänky. Pirtissä on perinteinen puusänky.
Varustuksena on kaikki tarvittavat astiat, kattilat ja keittiövälineet, jääkaappi pakastinlokerolla, keraaminen liesitaso ja sähköuuni, mikroaaltouuni, kahvinkeitin, leivänpaahdin, astianpesukone, pyykinpesukone, tv, kylmä ja lämmin vesi ja vuodevaatteet. Modernissa wc:ssä on suihku.
Lämmityksenä on sähköpatterit kaikissa huoneissa. Lisäksi pirtissä on leivinuuni ja puuhella sekä toisessa makuuhuoneessa on takka. Wc:ssä on lattialämmitys. Talvella leivinuunia kannattaa lämmittää esim. kahden päivän välein, omistaja neuvoo tässä ja järjestää tarvittaessa lämmittäjän paikalle.
Lemmikit ovat sallittuja.
Pihalla on koiranhäkki.
Autoille on lämmityspistokkeet.
Pihalla on nuotiopaikka.
Ulkona on pihasauna, jossa on puukiuas ja pesuhuoneessa muuripata veden lämmittämiseen. Pukuhuoneessa on infrapunalämmitin talvipakkasille. Klapeja on liiterissä.
Pihalla on omassa rauhassaan vanha hirsiaitta, jossa on 2h parisänky. Myös toinen aitta on käytettävissä, aitassa on levitettävä laveri ja vintillä patjoja . Ulkona on samoin vuokrattavissa suosittu Lato, mainio juhlatila illanistujaisiin, jossa on pöydät ja talvella sekä kesällä vesisateella käytettävissä Kotakeittiön tulisija.
Kohde on käytössä tulopäivänä klo 16, lähtö klo 12 mennessä. Jätä mökki siistinä ja siivottuna. (loppusiivous alk. 90 e) Ota mukaan omat liinavaatteet tai varaa liinavaatteet (lakanat ja pyyhkeet) 10 e/hlö.
Ukkohallan maastopyöräilyreitille pääsee kesäkaudella tietä pitkin, suoraan pihasta.
Pirtti sijaitsee Hyrynsalmen, Puolangan ja Suomussalnen valtion maiden keskellä, mainio kohde metsästäjille.
Vierumäki, Heinola, Päijät-Häme
Lisäpalvelut
Siivous
Liinavaatteet ( varauksen mukaiselle henkilömäärälle)
Pyyhkeet ( varauksen mukaiselle henkilömäärälle)
Kaasugrilli
Saunan halot
Pinnasänky
Syöttötuoli
Lähettäessäsi varauspyynnön, kohteen vuokralleantajalla on 24 tuntia aikaa hyväksyä tai hylätä varauspyyntösi.
(voit odottaa vastausta kuuluvan 24h sisällä)
Mikäli vuokralleantaja hyväksyy varauspyyntösi, vahvista varauksesi maksamalla varaus joko kononaan tai osittain.
Lähettämällä varauspyynnön hyväksyt vuokranantajan vuokrausehdot.